< návrat zpět

Péče o drápky

Divocí králíci používají své drápky jako nástroje k hrabání, díky kterým získává potravu - chutné rostlinné hlízy.  Při této činnosti si drápky ubrušují.

Zakrslí králík, který se pohybuje doma po měkké podestýlce v kleci, na koberci a na trávníku ve výběhu, nemá příležitost dělat si nory a proto jeho drápky dorůstají  rychleji. Nakonec se příliš dlouhé drápky stáčejí srpovitě dovnitř, čímž se prsty při došlápnutí formují a to králíkovi způsobuje bolest.

Preventivně by jste měli králíkovi do podestýlky položit plochý kámen na obrušování drápků. Pokud při kontrole zjistíte, že se drápky stáčejí dovnitř, musíte je neprodleně  zkrátit.

Správné stříhání drápků : Používejte speciální kleště na drápky malých zvířat, aby  byl řez veden správně a drápky se netřepily.

Návod na stříhání drápků doma :

1) Králíka posaďte buď na klín, nebo na stůl s protiskluzovou podložkou. Pokud je zvíře plaché a neklidné, musíte pracovat ve dvou, tak, že jeden králíka uchopí za volnou kůži na zátylku a položí na bok a druhý zkracuje drápky

2) Při stříhání uchopte tlapku mezi palcem a ukazováčkem a jemně roztáhněte bříška prstů- Palcem odhrňte srst, aby byly drápky volné.

POZNÁMKA : Uvnitř drápků procházejí krevní cévy a nervová zakončení ( takzvaný život ). Ty nesmíte poranit, jinak bude zvíře krvácet a trpět bolestí. Pokud se tak ale omylem stane - ránu vydezinfikujte a zakryjte náplastí ve spreji.

3) Drápky stříhejte asi půl centimetru od cévy, šikmo směrem dolů. Zatímco u drápků bez pigmentovaného zabarvení je živá část načervenalá a dobře rozpoznatelná, u tmavých drápků není vidět skoro vůbec. Zviditelnit jí můžete podržíte-li pod drápkem rozsvícenou baterku.

Můj králík

Anketa

Máte rádi králíky ?
Počet hlasů: 1163

Diskuze + inzerce

Kontakt

Email: JewellGirl@seznam.cz
Počítadlo:

TOPlist

redak.czechian.net

www.kralikoviny.wz.cz

Katalog odkazů

Alfa Elchron

Linkovník

Český vyhledávač CENT.CZ

ONCZ.NET

cabalonline.czechian.net